Тема. Розквіт
Київської Русі.
Мета:
ознайомити з діяльністю князя Володимира, з'ясувати, які реформи він впровадив,
проаналізувати зовнішню та внутрішню політику, розвивати історичне мислення,
сформувати вміння аналізувати історичні факти і події, оцінювати їх значення,
сприяти формуванню патріотичної свідомості, шанобливому ставленню до
історичного минулого, усвідомленню себе як частини українського етносу,
розвитку почуття гордості за свій народ.
Навчально-методичне
забезпечення.
1. Підручники [7, 11, 15].
2. Навчальні посібники [3, 6].
3. Робочі зошити [2].
4. Карти, атласи [16].
5. Дидактичні матеріали [4, 5, 19].
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
I. Актуалізація опорних знань і вмінь
учнів
II. Вивчення нового матеріалу
1.Князь
Володимир: людина і державець.
2.Внутрішня
політика Володимира Великого. Прийняття християнства.
3.Зовнішня
політика князя.
4.Історичне
значення діяльності князя Володимира Великого.
III. Закріплення
та повторення вивченого матеріалу
IV. Підсумковий етап
V. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Учитель пропонує
розв'язати ребус (на ім'я Володимир) і відповісти на запитання, чому князя
Володимира називали «Костянтином нашої давньої історії», порівнюючи з римським
імператором Костянтином.
III.ВИВЧЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Князь Володимир: людина і державець.
Сюжетна
розповідь учителя.
Відомості про
дитячі та юнацькі роки князя Володимира донесли до нас легенди (демонструється
його портрет).
Так, княгиня
Ольга ходила на древлян і жорстоко помстилася за смерть свого чоловіка. Вона
взяла до свого двору полонянку Малушу, і та вірно служила своїй господині при
князівському палаці, ведучи велике господарство. Одного разу красуню Малушу
помітив юний князь Святослав і закохався в неї. Малуша відповіла йому
взаємністю. Але сувора мати заборонила синові одружуватися на полонянці-рабині,
хоча і знатного роду. В інтересах держави Ольга прагнула одружити сина на дочці
візантійського імператора.
Незабаром Малуша
народила сина Володимира, якого у неї відібрали, а саму вигнали геть з
князівського двору. Свої дитячі роки хлопчик провів при дворі княгині Ольги,
яка і стала його вихователькою.
2. Внутрішня політика Володимира Великого.
Прийняття християнства.
Самостійна
робота за завданням.
Опрацювати текст
підручника і заповнити таблицю.
Реформи Володимира Великого
|
|||
Реформа
|
Мета
|
Результат
|
Історичне значення
|
1. Аміністративна
|
|||
2. Військова
|
|||
3 Оборонна
|
|||
4. Градобудівна
|
|||
5. Судова
|
|||
6. Фінансова
|
|||
7. Релігійна
|
Учитель коментує
роботу учнів із заповнення таблиці і таким чином узагальнює історичне значення
реформ Володимира Великого:
1. Адміністративна: всю країну було поділено на вісім округів,
округи — на волості, на чолі яких було поставлено довірених осіб або синів
Володимира.
2. Військова: військо Володимира утворюється з найманців, які
мали право володіти земельною власністю.
3. Оборонна: було проведене широке будівництво фортець,
укріплень навколо Києва, які стали опорними пунктами в боротьбі з печенігами.
4. Градобудівна: будувалася велика кількість нових міст по
берегах основних річок країни.
5. Судова: Володимир прагнув розмежувати єпископський та
градський суди.
6. Фінансова: князь Володимир карбував власні гроші.
7. Релігійна: спробував реформувати язичництво.
Колективна
робота за завданням.
Прослухати уривок
вірша, визначити, про що йдеться.
Біля княжої
палати
Зеленіє княжий
сад,
Попід липами
густими
Стали ідоли уряд.
Ідол Волоса,
Перука,
Ось Сворожич, там
Стрибог,
А за ними
найщедріший Дажбог.
Перед кожним тиха
жертва
Тліє в полум'ї
блідім,
І іде, летить
угору,
Як молитва, сизий
дим.
Репродуктивна
бесіда за запитаннями.
1. Які сили природи уособлювали вищеназвані
боги?
2. Чи раніше приймали християнство на Русі?
3. В якому році був охрещений Аскольд?
4. Чи була княгиня Ольга православною? Коли
так, то де вони хрестилася?
5. Чи було поширене християнство серед
дружинників Ігоря?
Образна
розповідь.
Перед тим як
вибрати православну віру, князь Володимир скликав Велику раду, на яку були
запрошені представники різних релігій для того, щоб вони розповіли про свої
вірування. Після цього князь направив до цих земель своїх посланців. Найбільше
вразила його розповідь про їхню подорож до Константинополя і відвідання храму
св. Софії. Після довгих вагань Володимир обрав саме цю віру, і щоб через
прийняття християнства не потрапити в ідеологічну або ж навіть політичну
залежність від Візантії, Володимир вирішує одружитися з візантійською
цесарівною.
Вирішенню цієї
проблеми посприяв збіг обставин. Візантійський імператор Василь IIзапросив військової допомоги у руського князя для
придушення заколоту магнатів. Володимир погодився з умовою, що він укладе шлюб
з сестрою імператора. Проте, опанувавши ситуацію, імператор зрікся своїх обіцянок. Щоб
примусити Василя IIпогодитись
на цей шлюб, Володимир зібрав військо і рушив на Крим, де захопив візантійське
місто Корсунь (античне місто Херсонес). Візантійський імператор дав згоду на
шлюб, але за умови, що Володимир прийме християнство. Князь погодився.
За легендою
Володимир осліп, а після охрещення прозрів.
Самостійна
робота за контурною картою.
Визначити
територію
Візантії, означити шлях руської флотилії та місце її зупинки.
4. Зовнішня політика князя.
Робота з
історичним джерелом.
Учитель пропонує
учням прослухати фрагменти з «Літопису руського» і заповнити таблицю.
ВОЄННІ ПОХОДИ КНЯЗЯ ВОЛОДИМИРА
|
|||
Воєнні походи
|
Дата
|
Основні заходи
|
Результати походу
|
На ляхів
|
|||
На в'ятичів
|
|||
На ятвягів
|
|||
На радимичів
|
|||
На болгар
|
|||
На половців
|
(Учитель зачитує
фрагменти з історичного джерела про воєнні походи Володимира.)
«У рік 6489 (981
р.) пішов Володимир до ляхів і зайняв городи їх — Перемишль, Червен та інші
городи, які є до сьогодні під Руссю.
Сього ж року і
в'ятичів він переміг, і поклав на них данину од плуга, як отець його брав.
У рік 6490 (982
р.) піднялися оружно в'ятичі, і пішов на них Володимир, і переміг їх удруге.
У рік 6491 (983
р.) пішов Володимир на ятвягів і взяв землю їх. І вернувся він до Києва, і
приносив жертву … із
людьми своїми. І сказали старці і бояри: «Метнемо жереб на хлопця і дівчину, і
на кого він упаде, того заріжемо богам»...
У рік 6492 (984
р.) пішов Володимир на радимичів. А був у нього воєвода Вовчий Хвіст, і послав перед собою
Володимир Вовчого Хвоста. І стрів він радимичів на річці Піщані, і побідив Вовчий Хвіст радимичів...
У рік 6493 (985
р.) рушив Володимир на болгар з Добринею, вуєм своїм у човнах, а тюрків берегом
[Волги] привів на ношах, і там переміг болгар».
Аналізуючи
заповнену таблицю, учитель робить висновок, що Володимир Великий був войовничим
князем, воював з багатьма народами, але тільки для того, щоб зміцнити свою
державу.
Колективна робота за завданням.
Прослухати
легенду про Кирила Кожум'яку, підготувати відповідь на запитання: «Чому саме
цей сюжет вирішив літописець писати для наступних поколінь?».
Сюжетна розповідь учня.
Одного разу
печеніги підійшли до Києва і князь із дружиною виступив на них. Тоді вождь
печенігів запропонував князеві: «Не проливаймо крові наших воїнів, але виберемо
зі свого війська по одному силачу: я одного і ти одного і нехай вони стануть до
бою. Як мій твого не побере, то ми зберемося з Руси-України, коли мій твого
поб'є — тоді ми вас будемо три роки воювати». Зажурився князь Володимир, чи
знайде такого богатиря, щоб здолав печеніга. Аж зголосився Кирило Кожум'яка і
сказав, що він буде битися. Він так скрутив печеніга своїми руками, що тільки
кістки хруснули — такий Кожум'яка був сильний! Коли Кожум'яка-богатир переміг
супротивника, печеніги повтікали у степ. Відтоді Володимир мав з ними спокій.
4. Історичне значення діяльності Володимира
Великого
Репродуктивна
бесіда за запитаннями.
3. Як ви думаєте, чи змінили державу реформи,
що проводив Володимир?
4. Чому, здійснюючи адміністративну реформу, Володимир садив на містах своїх синів?
5. З якою метою Володимир вирішив прийняти єдину віру по
всій державі?
6. Як ви вважаєте, чи зміцнилась за
Володимира центральна влада в державі? Відповідь обґрунтуйте.
7. Чи стала Київська Русь за Володимира
рівною серед країн
тогочасної Європи?
8. У народі Володимира називали Ясним
Сонечком. Як ви думаєте, чому?
9. Чи сприяло прийняття християнства на Русі
розвитку культури? Аргументуйте.
10.В якому році
Володимир охрестив Русь?
11.Чи стала армія
більш досконалою за Володимира? Доведіть
12. Як ви вважаєте, чи сприяв Володимир
будівництву церков на Русі? Чому?
III ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда за
запитаннями.
1. На яких землях княжив дід Володимира по
материнській лінії.
2. У
якому місті Володимир правив разом з князем Добринею.
3. Які
походи здійснив Володимир у 981—984 рр., на які народи?
4. У
якому місті охрестився Аскольд?
IV ПІДСУМКОВИЙ ЕТАП
Заключне слово
вчителя.
Київська Русь за
Володимира Великого досягла політичної могутності, а його діяльність сприяла
розвитку держави й зміцненню її міжнародного авторитету.
IV ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст підручника.
2. За
допомогою історичного атласу порівняти території Київської Русі за часів
правління Ігоря, Ольги, Святослава з територією держави за часів правління
Володимира; з'ясувати,
на які народи ходив походом
Володимир.
3. Підготувати відповідь на запитання «Чому
період правління Володимира називають періодом розквіту Київської Русі?».
Немає коментарів:
Дописати коментар