Природні умови Італії та виникнення Риму
МЕТА: сформувати уявлення про природо-географічні
та кліматичні умови, населення Італії та міста Риму; створити умови для
розуміння початкового етапу розвитку Римської держави; розглянути заняття
населення Італії; давати характеристику племенам Італії; розвивати вміння
порівнювати Італію з Грецією; та висловлювати свою думку щодо ролі
географічного середовища в житті людини.
ОБЛАДНАННЯ: карта світу, Європи та Італії, підручник,
атлас.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань
ПОНЯТТЯ: Апеннінський півострів, Альпи, Апеніни, р.По
(Падус), Рубікон, Тибр, Сицилія, Корсика, Сардинія, Тірренське та Адріатичне
море, етруски, латиняни, італіки, гали, Еней, Палатін, Капітолій, Форум,
фамілія, цар (рекс), сенат, народні збори, патриції, плебеї
ОЧІКУВАННІ РЕЗУЛЬТАТИ: учні навчаться: називати дати, пов’язані з
темою; показувати на карті географічні об’єкти, пов’язані з темою, кордони
Римської держави, м. Рим; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття,
терміни; розповідати про початковий етап створення Римської держави;
характеризувати населення Італії та їх заняття; порівнювати Італію з Грецією та
висловлювати свою думку щодо ролі географічного середовища в житті людини.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя. Вчитель пояснює назву теми «Давній Рим»,
ознайомлює учнів з кількістю годин, формою проведення тематичного оцінювання,
тощо.
ІІІ. Актуалізація знань.
Заповніть порівняльну таблицю. Вчитель пропонує заповнити таблицю
порівняння Індії та Греції, а один стовпчик залишити для Італії, який учні
будуть заповнювати на протязі уроку:
|
Індія
|
Греція
|
Рим
|
Місцезнаходження
|
Півострів Індостан, південь Азії
|
Південь Балканського
півострова, південний захід Європи
|
|
Клімат
|
Жаркий, вологий
|
М’який, дуже спекотний літом і
тепла дощова зима
|
|
Річки
|
Інд, Ганг
|
Алфея, Ерот, Пент
|
|
Гори
|
Гімалаї
|
Балканські (весь півострів
пронизаний горами)
|
|
Моря
|
Індійський океан
|
Середземне, Егейське, Іонічне
|
|
Острови
|
Шрі Ланка
|
Крит (найбільший), Лесбос,
Делос, Родос, Фарос, Евбея
|
|
Основні заняття населення
|
Землеробство, скотарство,
ремесло, торгівля, рибальство
|
Землеробство, скотарство,
рибальство, ремесло, торгівля
|
|
ІV. Пояснення нового матеріалу.
Вчитель ставить перед класом проблемне питання: «Чому мореплавство не
стало провідним заняттям в Італії на відмінність від Греції?»
Вивчення нового матеріалу за планом:
1. Природа і населення Апеннінського півострова.
2. Виникнення Рима та правління царів.
Робота з підручниками. Вчитель пропонує учням самостійно, за
допомогою підручника та атласу, завершити заповнення таблиці і за допомогою
таблиці розповідає про географічне положення та природнокліматичні умови
Італії:
Місцезнаходження
|
Апеннінський півострів,
південь Європи
|
Клімат
|
Теплий, м’який
|
Річки
|
Тибр, По, Рубікон
|
Гори
|
Альпи, Апенніни
|
Моря
|
Адріатичне, Тірренське,
Середземне
|
Острови
|
Сицилія, Сардинія. Корсика
|
Мозковий штурм. Користуючись знаннями учнів з попереднього
матеріалу про географічне положення та природнокліматичні умови Італії, вчитель
пропонує учням визначити основні заняття населення Італії:
Землеробство
|
Вирощували пшеницю, ячмінь, просо займалися
виноградарством, садівництвом (гранатове дерево, оливки, мигдаль)
|
Скотарство
|
В Італії чудові пасовиська. Розводили корів, биків,
кіз та овець, коней, свиней
|
Рибальство
|
Пологий беріг допомагало розвитку рибальства
|
Ремесло
|
Багато корисних копалень. Розвиток металургії та
ковальства. Гончарство, виготовлення черепиці, ткацтво, ювелірна справа
|
Торгівля
|
Була розвинута внутрішня торгівля (сприятливі
природні умови), розвивалася морська торгівля з іншими країнами.
|
Робота по групах. Вчитель об’єднує учнів в групи і
пропонує їм за допомогою підручника, додаткової літератури та атласу зібрати
матеріал про племена, які проживали на Апеннінському півострові. Представники
груп по черзі розповідають про племена, а учні з інших груп доповнюють
відповіді. Результати узагальнюються на дошці:
Пеласги
|
інша назва лігури – найдавніші племена Італії
|
Італіки
|
латини, умбри, сабіни, самніти, екви та інші – прийшли на Апеннінський півострів у ІІ – на
початку І тис. до н.е.
|
Етруски
|
інша
назва тиррени
– прийшли морським шляхом близько Х ст. до н.е. – створили свою цивілізацію,
засновники першого державного утворення у Італії (об’єднання 12 міст), мали
високий рівень розвитку господарства та культури, використовували залізо.
Залишили певний вплив на всі племена Італії. Були царями у Римі. Розчинилися
серед інших племен
|
Греки
|
заснували багато колоній на півдні Італії
(Тарент, Куми) та на о. Сицилія (Сіракузи) у VIII – VII ст. до н.е.
|
Карфагеняни
|
інша назва пуни – мали поселення на о. Сицилія
|
Галли
|
інша назва кельти – з’явилися у IV ст. до н.е.
та оселилися на півночі Італії
|
Доповідь учнів. Учні розповідають легенду про заснування Риму.
Розповідь вчителя. Вчитель продовжує доповіді учнів і розповідає
про заснування Риму та період правління царів: ¦ 753
р. до н.е. – заснування міста ¦ Місто заснувало плем’я латинян ¦ Легендарним засновником вважається Ромула ¦ Символ міста – вовчиця (вигодувала братів
Ромула та Рема) ¦ Виник на болотистих низинах р. Тибр ¦ На семи пагорбах – спочатку на пагорбах Капітолій
та Палатін ¦ Між пагорбами болото, яке осушили і
перетворили на торговий майдан – Форум ¦ Латиняни
(потім римляни) жили великими патріархальними сім’ями, які називалися фамілія, очолював сім’ю батько (лат.
«патер») ¦ Містом правив цар,
сенат та народні збори ¦ Цар
був воєнноначальником, верховним суддею та верховним жерцем ¦ Сенат (рада старійшин) – спочатку 100,
потім 300 сенаторів – представників патриціїв ¦ Патриції
– (від латин. «ті, що мають батьків») – засновники Риму, потім родова
аристократія ¦ Плебеї
– переселенці з інших місць до Риму ¦ 753 –
509 рр. до н.е. – «царський період» - правління царів у Римі ¦ Ромул – перший цар ¦ Відомі
римські царі – Нума Помпілій, Тулл Гостій, Анк Марцій, Тарквіній Давній, Сервій
Туллій і Тарквіній Гордий)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Варіант: поставте в хронологічній послідовності події легенди про заснування
Риму:
1) народження близнюків;
2) подорож Енея;
3) виховання близнюків пастухами;
4) падіння м. Троя;
5) заснування м. Рим;
6) перемога близнюків;
7) заснування міста Альба-Лонга;
8)
близнюки
та вовчиця
Відповіді: 4-2-7-1-8-3-6-5
Варіант: винайди пару. Відшукайте пари слів:
1) Італія 2) Майдан 3) Велика патріархальна сім’я 4) Рим 5) Форум 6)
Палатин 7) Плебеї 8) Капітолій 9) Річка 10) Патриції 11) Тибр 12) Пагорб 13)
Переселенці з інших місць до Риму 14) Батько 15) Фамілія 16) Пагорб 17)
Засновники Риму, потім родова аристократія 18) Місто 19) Патер 20) Країна телят
Відповіді: 1-20, 2-5, 3-15,
4-18, 6-12, 7-13, 8-16, 9-11, 10-17, 14-19
VІ. Підсумки уроку.
Вчитель вибірково перевіряє виконання завдання,
зупиняється на типових помилках.
Підсумовуючи урок вчитель повертається до проблемного
питання «Чому мореплавство не стало провідним заняттям в Італії на відмінність
від Греції?» і вислухавши відповіді звертає увагу учнів на вплив географічного
середовища на життя людини, порівнюючи Грецію та Італію.
VІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати текст параграфу: Голованов С.О., Костирко
С.В. Історія Стародавнього світу. - §37.
Шалагінова О.І., Шалагінов Б.Б. Історія Стародавнього світу. - §42
2. Складіть кросворд про Рим.
Немає коментарів:
Дописати коментар