Тема уроку:
Давні слов'яни напередодні великого переселення народів
Мета уроку: ознайомити учнів з проблемою походження
слов'ян, процесом формування етнічної спільноти, зв'язків слов’ян з іншими
народами, суспільним устроєм, видами господарства, сформувати основні поняття
теми: етнічна спільнота, етногенез, автоклан, велике переселення народів;
розвивати вміння аналізувати факти і події працювати з різними джерелами
інформації, вміти співставляти інформацію з різних джерел і робити висновку,
працювати з історичною картою; виховувати в учнів свідомість громадянина
Європи.
Навчально-методичне забезпечення.
1. Підручники
[7, Д5].
2. Навчальні посібники: [3, 6].
3. Робочі зошити [2].
4. Карти, атласи [і6].
5. Дидактичні матеріали [4, 5, 8, 9, 18].
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
I. Актуалізація опорних
знань і вмінь учнів
II.
Вивчення нового матеріалу
1. Слов'яни: походження, розселення. Перші письмові
згадки.
2. Анти.
3. Велике переселення народів.
III.
Закріплення та повторення вивченого
матеріалу
IV.Підсумковий етап
V.
Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Репродуктивна бесіда за запитаннями
Репродуктивна бесіда за запитаннями
1. Який прадавній народ є
предками українців?
2. До якої мовної сім'ї
народів належать українці?
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
І. Слов'яни:
походження, розселення . Перші письмові згадки.
Пояснення вчителя.
Учитель формує розуміння того, що слов'яни - одна з
найбільших етнічних спільнот , яка налічує близько 277 млн чол. Слов'яни, які живуть у Східній, Західній, Центральній
Європі і утворюють три гілки:
— східнослов'янську;
— західнослов'янську;
— південнослов'янську.
Перехідне повторення
Проводиться методом евристичної бесіди за такими
питаннями:
1. Чому територія України стала місцем Великого
переселення народів?
2. Хто такі венеди, анти, склавіни? Назвіть історичні
джерела та археологічні характеристики, що свідчать про них.
3. Охарактеризуйте рівень їх цивілізації (розвитку).
4. Що сталося з праслов’янськими союзами племен?
Розселення
східнослов’янських союзів племен на території
сучасної України
сучасної України
- Робота з історичною картою
(контурні карти, вдома);2. Анти.


Ознайомитись з текстом підручника, заповнити таблицю.
СХІДНОСЛОВ'ЯНСЬКІ ПЛЕМЕНА
|
|
||
План характеристики
|
Анти, відомості про них
|
Історичне джерело, що подає ці відомості
|
|
1. Розселення
|
|
|
|
2. Географічні умови
|
|
|
|
3. Основні заняття
|
|
|
|
4. Суспільний устрій
|
|
|
|
5. Система управління
|
|
|
|
Бесіда за проблемним запитанням.
Які зміни у житті слов'ян II—III ст. н. є. привели до
утворення Антського військово-політичного союзу?
Узагальнюючи відповіді учнів, учитель наголошує на тому,
що] у II—III ст. н. є. відбувається
подальший розвиток господарства! внаслідок змін у соціальній структурі
суспільства. Так, розпадається первіснообщинний лад, виникає приватна власність
на землю, і як| наслідок, відбуваються майнове і соціальне розшарування суспільства.
3. Велике переселення
народів.
Характеристика.
Одночасно з формуванням Антського військово-політичного
союзу в Північному Причорномор'ї виникла Готська держава.
У III ст. н. є. анти брали
участь у так званих готських війна: проти римського панування.
У III—IV ст. н. є. анти поступово
просуваються на південь, ширше розселюються.
У IV ст. н. є. довгий час не
припиняється рух різних народів з Азії на територію слов'ян. Першими з Азії
прийшли тюрко-монгольські кочові племена — гуни і авари. У 375 р. вони
перемогли готів і заволоділи територією від Дону до Дунаю.
Цікаво, що на цей час припадає найбільше піднесення
Антського союзу. Так почалось слов'янське розселення на правобережжя Дунаю і
колонізація Балкан.
Супроводжується демонстрацією карти.
Самостійна робота за завданнями.
1. Опрацювати текст
підручника.
2. Нанести на контурну карту
основні напрямки розселення слов'ян у першій половині VI ст. н. є.
(Учитель надає допомогу учням, які цього потребують.)
Учитель за допомогою карти описує слов'яно-аварські війни
(VI ст.), подає
характеристику аварів — кочового народу тюркського походження, які склали
антське об'єднання, а потім розпалися. Цим завершується антський період в
історії східних слов'ян.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ І ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Бліц-опитування.
1. Звідки походять слов'яни?
2. Під якою назвою і коли
вперше згадуються слов'яни?
3. Коли виникло антське
державне утворення? Назвіть причини, що призвели до цього.
4. Охарактеризуйте
походження гунів та аварів.
Учитель узагальнює відповіді учнів, наголошуючи на
основних поняттях теми: етнічна спільнота, етногенез, автоклан, велике
переселення народів.
IV. ПІДСУМКОВИЙ ЕТАП
Учитель відзначає моменти, на які потрібно звернути увагу
при аналізі фактів і подій, роботі з різними джерелами інформації; аналізує
активність учнів на уроці, оцінює її.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст
підручника.
2. Заповнити порівняльну
таблицю.
КОЧОВИКИ І СХІДНОСЛОВ'ЯНСЬКІ ПЛЕМЕНА
|
|||
План характеристики
|
Скіфи
|
Сармати
|
Анти
|
1. Розселення
|
|
|
|
2. Основні заняття
|
|
|
|
3. Суспільний устрій
|
|
|
|
і 4. Система управління
|
|
|
|